پنج شنبه 30 فروردین 1403، 18 April 2024

تبلیغات
واکنش رهبران جهان به درگذشت فیدل کاسترو
واکنش رهبران جهان به درگذشت فیدل کاسترو
  • 7 سال و 6 ماه قبل - 6 آذر 1395 ساعت 17:57
  • تعداد بازدید: 1172

واکنش رهبران جهان به درگذشت فیدل کاسترو

درگذشت فیدل کاسترو


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، به دنبال درگذشت رهبر فقید کوبا، فوت فیدل کاسترو به اصلی‌ترین خبر امروز رسانه‌های جهان تبدیل شده است.
 
در حالی که برخی نمایندگان کنگره آمریکا در واکنشی زننده، از درگذشت رهبر فقید کوبا ابراز شادمانی کردند، مقامات کشورهای مختلف به این مرد بزرگ که بیش از نیم قرن بیخ گوش امریکا پای عزت مردمش ایستاد و حاضر به نوکری برای صاحبان زر و زور نشد، ادای احترام کردند.
 
روسای جمهور کشورهای آمریکایی جزو اولین کشورهایی بودند که به خبر درگذشت فیدل کاسترو واکنش نشان دادند.
 
رئیس جمهور ونزوئلا ضمن ابراز تسلیت به رائول کاسترو و مردم کوبا خطاب به کشورهای مختلف تصریح کرد: «به همه انقلابیهای جهان میگویم که ما باید میراث او و تاکید او بر استقلال، سوسیالیسم و موطنمان را ادامه دهیم».
 
نیکلاس مادورو افزود: «او(کاسترو) به مردمان جهان نشان داد که راهی برای شان و منزلت وجود دارد. او با تاکید بر اصول بولیواری، تاریخ ساز شد».
 
«رافائل کورئا» رئیس جمهور اکوادور ضمن تسلیت گفتن درگذشت کاسترو گفت: «کوبا زنده باد. آمریکای لاتین زنده باد».
 
«انریکه پنا نیتو» رئیس جمهور مکزیک گفت: «من بابت درگذشت رهبر انقلاب کوبا و مرجع سمبلیک قرن بیستم سوگوارم. فیدل کاسترو دوست مکزیک بود».
 
حزب الله لبنان نیز درگذشت فیدل کاسترو را تسلیت گفت و وی را نماد تاریخی دانست که زندگی اش را وقف انقلاب کرد.
دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی نوشت: درگذشت جناب آقای فیدل کاسترو، رهبر انقلاب کوبا که شخصیتی کم‌نظیر در مبارزه علیه استعمار و استثمار و الگوی مبارزات استقلال طلبانه ملت‌های ستمدیده بود را به دولت و ملت مقاوم و انقلابی کوبا تسلیت عرض می‌کنم و از خداوند متعال برای این بزرگ‌مرد فقید آرامش روح و برای دولت و ملت کشور کوبا صبر و مسالت می‌کنم.
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه نیز در پیام تسلیتی ضمن همدردی با مردم و دولت کوبا فیدل کاسترو رهبر انقلاب کوبا را «نماد و سمبل یک دوره» خوانده و او را تحسین کرده است.
پوتین گفت: مرگ رهبر انقلابی و برادر شما فیدل کاسترو را تسلیت می‌گویم. نام این سیاستمدار قاطع، در تاریخ مدرن جهان به صورت یک نماد باقی خواهد ماند. کوبای مستقل و آزاد به دست او و همکاران او ساخته شد و این کشور به عضوی بانفوذ در جامعه جهانی تبدیل شد و نمونه‌ای الهام‌بخش برای بسیاری از کشورها و مردم است. او تاکید کرد که یاد و خاطره فیدل کاسترو برای همیشه در قلب مردم روسیه باقی می‌ماند.
 
نارندرا مودی نخست وزیر هند هم به خبر فوت کاسترو واکنش نشان داد و این خبر را «تاسف بار» خواند.
 
این مقام هندی تصریح کرد: «من عمیقترین همدردی خود را به دولت و مردم کوبا اعلام میکنم. فیدل کاسترو یکی از سمبلیکترین شخصیتهای قرن بیستم بود».
 
در کشور همسایه و البته دشمن هند، هم یک سیاستمدار پاکستانی به خبر درگذشت کاسترو واکنش نشان داده است.
 
«عمران خان» رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان ضمن ابراز تسلیت و اعلام همدردی بابت فوت کاسترو گفت که او «کشورش را از همه بقایای لیبرالیسم نجات داد».
 
«میخائیل گورباچف» آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی ضمن تسلیت گفتن درگذشت کاسترو، او را به خاطر تقویت و بهبود کوبا علی رغم محاصره شدید آمریکا، ستایش کرد.
 
رئیس جمهور فرانسه هم فوت فیدل کاسترو به رائول کاسترو رئیس جمهور کوبا، خانواده او و مردم کوبا را تسلیت گفت.
 
در بیانیه فرانسوا اولاند البته کاسترو، «تجسمی» از امیدها و ناامیدیهای انقلاب کوبا خوانده شده و تصریح شده است: «او یک شخصیت متعلق به دوره جنگ سرد بود دوره ای که به سقوط اتحاد شوروی انجامید».
 
«جاکوب زوما» رئیس جمهور آفریقای جنوبی در پیامی ضمن تسلیت گفتن فوت فیدل کاسترو تاکید کرد که رهبر فقید کوبا در مقابله مان با رژیم آپارتاید همراه بود و الهام بخش کوباییها برای پیوستن به مقابله با آپارتاید بود.
 
«شی جین پینگ» رئیس جمهور چین در بیانیه به مناسبت درگذشت رهبر فقید کوبا تاکید کرده که «یاد و خاطره فیدل کاسترو برای همیشه باقی خواهد ماند».

توسط: امیر عباس

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
نظرات

نظرات (0)

اولین نظر را شما ارسال کنید.

ارسال یک نظر

کد امنیتی

لطفا چند لحظه صبر کنید