چهارشنبه 8 بهمن 1399، 27 January 2021

معرفی جاذبه های گردشگری و تفریحی شهرستان کوهنرگ
معرفی جاذبه های گردشگری و تفریحی شهرستان کوهنرگ
  • 4 سال و 2 ماه قبل - 9 آذر 1395 ساعت 00:12
  • تعداد بازدید: 978

معرفی جاذبه های گردشگری و تفریحی شهرستان کوهنرگ

شهرستان کوهرنگ یکی از شهرستان‌های استان چهارمحال و بختیاری به مرکزیت چلگرد است و به دلیل رنگین بودن کوه‌های منطقه و پوشش گیاهی رنگارنگ شهرستان نام کوهرنگ را بر خود دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کوهرنگ خبر،شهرستان کوهرنگ یکی از شهرستان‌های استان چهارمحال و بختیاری به مرکزیت چلگرد است.

به دلیل رنگین بودن کوه‌های منطقه و پوشش گیاهی رنگارنگ شهرستان نام کوهرنگ را بر خود دارد.

جمعیت این شهرستان ۳۵۵۲۰نفر بوده و دارای 3 شهر  3 بخش و 7 دهستان بوده و فاصله شهرستان تا مرکز استان ۸۵ کیلومتر است.

فرهنگ، گویش وموسیقی مردم کوهرنگ بختیاری است، آب و هوای منطقه سرد و کوهستانی بوده و ناهمواری‌های مهم شهرستان عبارتند از:زردکوه ، رودخانه کوهرنگ ، رودخانه بازفت ، زاینده رود.
 
شهرستان کوهرنگ از شمال همسایه فریدن و الیگودرز ، از جنوب همسایه شهرستان اردل ، از غرب همسایه اندیکا و مسجدسلیمان و نهایتا از شرق همسایه شهرستانهای شهرکرد و فارسان است.
 
صنایع دستی منطقه شامل بافت قالی و قالیچه ،بافت چوقا (لباس مردان بختیاری) ، بافت جاجیم و آماده سازی نمد است، سوغات مردم دست و دلباز منطقه کشک و قارا و عسل کوهستان است.
 
مردم کوهرنگ درتاریخ معاصرخصوصاً دوران مشروطه مانند سایر روشنفکران ودلیران بختیاری نقش اصلی درپیروی ازفتوای روحانیت برای قیام علیه استبداد صغیر قاجار و فتح اصفهان و تهران به فرماندهی سردار اسعد بختیاری (فاتح ملی) داشته اند.
 
 البته نقش مردمان این خطه از بختیاری در پیروی از همتباران گرمسیری خود برای ملی شدن صنعت نفت و مقابله با نفوذ استعمار انگلیس در سرزمینهای بختیاری، مبارزه با طاغوت و هشت سال دفاع مقدس استوار همچون شیرهای سنگی مثال زدنی است.

شهرستان کوهرنگ 71 شهید بزرگوار دارد. 

مرتفع‌ترین شهرستان استان در ناحیه شمال غرب با وسعت۱۸۳۴ کیلومتر است.

چلگرد مرکز این شهرستان به فاصله ۸۵ کیلومتری شهرکرد قراردارد.
 
مراکز دیدنی
 
- تونل اول کوهرنگ
 
- آبشار شیخ علیخان
 
- چشمه دیمه
 
- دشت لاله‌های واژگون
 
- غاریخی چما
 
- چشمه‌های پرک وغلام آباد
 
- حاشیه رودخانه زاینده رود
 
- ارتفاعات زردکوه
 
- حاشیه رودخانه بازفت
 
 در منطقه کوهرنگ بختیاری این استان، گردشگران می‌توانند از مناظر طبیعی دشت لاله‌های واژگون، تونل کوهرنگ، چشمه دیمه، چشمه کوهرنگ، فضاها و سکونت‌گاه‌های عشایری، ارتفاعات زردکوه بختیاری، پیست اسکی چلگرد، غار یخی چما، آبشار شیخ علی‌خان، روستای شگفت‌انگیز سرآقا سید، جنگل‌های بازفت، ایلراه پلکانی و پل خدا‌ آفرین دیدن کنند.
 
 استان چهارمحال و بختیاری در قلمرو مرکزی رشته کوه‌های زاگرس قرار دارد و دارای هفت شهرستان مشتمل بر شهرکرد، بروجن، لردگان، فارسان، اردل، کیار و کوهرنگ است.

چهارمحال و بختیاری دیار دلاور‌مردمان اصیل و نجیب و سرزمین چشمه‌های پرآب، رودهای خروشان و لاله‌های واژگون زیبای خفته در زاگرس است.

این منطقه به دلیل تنوع آب و هوایی و نواحی هم‌جوار، وسعت ناهمواری‌ها و تغییرات بسیار شدید ارتفاع از شرایط اقلیمی گوناگون و متنوعی برخوردار است که خود باعث شده تا این استان را از جاذبه‌های طبیعی، تاریخی، اجتماعی و فرهنگی بسیار غنی و مهمی برخوردار سازد.

جنگل‌ها، مراتع، آبشارها، تالاب‌ها، چشمه‌ها و رودخانه‌های زیادی در سطح استان پراکنده هستند که هر یک از آنها مناظر بدیع و دلپذیری را بوجود آورده‌اند، پیوند آب با مناظر طبیعی دره، سبزه‌زار و اقلیم مناسب آبشارهای زیبایی همچون آبشار شیخ علی‌خان، دره عشق، تنگ زندان، آتشگاه همراه با تنوع گونه‌های گیاهی و جانوری به این استان سرسبز جلوه و اهمیت خاصی بخشیده است.

چهارمحال و بختیاری سرچشمه سه‌ رود پرآب زاینده رود، کارون و دز با چشمه‌سارهای پرآب و دشت‌ها و دامنه‌های سرسبز و خرم، دارای توانمندی‌های تاریخی، فرهنگی و گردشگری وافری است، در اینجا به معرفی یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان کوهرنگ که فقط می‌تواند در اردیبهشت ماه از علاقمندان به طبیعت پذیرایی کند، می‌پردازیم:

شهرستان کوهرنگ بختیاری با مرکزیت شهر چلگرد به دلیل داشتن جاذبه‌های طبیعی یک شهرستان توریستی، سیاحتی، عشایری و ورزشی محسوب می‌شود.

در این منطقه گردشگران می‌توانند از مناظر طبیعی تونل کوهرنگ، چشمه دیمه، چشمه کوهرنگ، دشت لاله‌های واژگون، فضاها و سکونت‌گاه‌های عشایری، ارتفاعات زردکوه بختیاری، پیست اسکی چلگرد، غار یخی چما، آبشار شیخ علی‌خان، روستای شگفت‌انگیز سرآقا سید، جنگل‌های بازفت، ایلراه پلکانی و پل خدا‌آفرین دیدن کنند.

بی تردید اگر در شهرستان توریستی کوهرنگ سرمایه‌گذاری مناسبی انجام گیرد، این شهرستان می‌تواند مکانی مناسب برای جذب توریست‌هایی از داخل و خارج باشد. زیرا دارای شرایط خاصی از نظر آب و هوایی است به طوریکه در فصول مختلف سال پذیرای گردشگران است.

در فصل زمستان بارش برف در ارتفاعات زردکوه به بیش از 15 متر می‌رسد که باعث بوجود آمدن یخچال‌های دائمی شده است.

وجود این مقدار برف در فصل زمستان باعث شده تا اشخاص زیادی از شهرهای مختلف برای اسکی کردن به کوهرنگ سفر کنند، همچنین وجود دشت لاله‌های واژگون در این منطقه باعث شده تا در اردیبهشت ماه هر سال هزاران نفر به کوهرنگ سفر کنند، این دشت زیر پوششی رنگارنگ از لاله‌های سرخ رنگ و زرد‌رنگ و واژگون، در دوازده کیلومتری چلگرد و در نزدیکی روستای بنواستکی کوهرنگ آرمیده است.

هوای لطیف، سبک و پاک دشت و پوشش گیاهی بسیار غنی و ارزشمند آن چشم و دل هر بیننده را می‌نوازد.

متاسفانه مسافرانی که به دیدن این لاله‌ها می‌آیند، بدون توجه به این همه زیبایی، لاله‌های نجیب و سر به پایین افکنده را از ریشه کنده و با خود به عنوان یادگاری می‌برند که اگر این کار ادامه پیدا کند و برای حفظ و نگهداری لاله‌ها اقدامی صورت نگیرد، تنها و تنها شاهد مرگ لاله‌ها خواهیم بود و هر ساله می‌بینیم که از تعداد آنها و وسعت دشت کاسته می‌شود.


با اینکه محیط زیست برای حفظ و نگهداری دشت لاله‌های واژگون اجازه عبور به عشایر را به این منطقه نمی‌دهند اما گردشگران بدون آگاهی آنها را از بین می‌برند و هنوز در این راستا هیچگونه فرهنگ‌سازی مناسبی انجام نشده است.

اگر آژانس‌هایی که مسافران را از نقاط مختلف کشور به دشت لاله‌های واژگون و یا نقاط دیدنی دیگر می‌برند در مورد هر جاذبه آگاهی‌های لازم را بدهند و آنها را تشویق کنند که به جای از ریشه درآوردن لاله‌ها و از بین بردن، آنها را تماشا کنند و لذت ببرند، بی‌شک این دشت تا سال‌های سال، پذیرای همگان خواهد بود و پایدار با شکوه می‌ماند تا نسل‌های آینده نیز از مناظر فریبنده آن لذت ببرند.

وقتی که بهار، قامت عروس طبیعت را به دیبایی از سبزه، شقایق و لاله‌های واژگون پوشاند و شمیم آویشن، کرفس و انگبین بر آن فشاند، بیایید تا دوشادوش آنان، کوله بار صفا و سادگی را بر دوش کشیده و به راه بیافتیم، از خروش و تلاش کارون و زاینده رود ایمان به هدف بالندگی و زایندگی را بیاموزیم و بگذازیم دشت لاله‌های سرخ و زردرنگ و واژگون برای آینده فرزندانمان باقی بماند.

امکانات و تسهیلاتی نظیر راه دسترسی آسفالت، آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، فضای سبز، سکوی نشیمن، دسترسی به هتل کوهرنگ و هتل زردکوه و هتل رستوران قصر احمدو پارکینگ در این منطقه مهیا و پذیرای مهمان عزیز سراسر کشور است.

توسط: سینا

منبع: بازار آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
برچسب ها:
بازار آگهی
نظرات

نظرات (0)

اولین نظر را شما ارسال کنید.

ارسال یک نظر

کد امنیتی

لطفا چند لحظه صبر کنید