چهارشنبه 5 آذر 1399، 25 November 2020

اقتصاد ایران اصلاح‌پذیر است؟
اقتصاد ایران اصلاح‌پذیر است؟
  • 3 سال و 11 ماه قبل - 29 آذر 1395 ساعت 21:11
  • تعداد بازدید: 1082

اقتصاد ایران اصلاح‌پذیر است؟

✏️در توصیفی ساده می‌توان گفت که فعالیتهای اقتصادی در ایران عمدتا حول رقابت مخرب برای جذب رانت و سفته‌بازی‌های غیرمولد شکل گرفته است. مسابقه فعالیت‌های اقتصادی در ایران به جای اینکه مسابقه خلق ثروت (ارزش‌آفرینی) باشد مسابقه جذب رانت و سپس قمار رانت در سفته‌بازی‌های غیرمولد (اعم از طلا و ارز و زمین و ساختمان و غیره) است.

✏️مزیت این توصیف ساده آن است که از دل این توصیف می‌توان مفهوم و چیستی «اصلاح» در اقتصاد ایران را استخراج کرد که عبارت است از:
🔘 توقف توزیع رانت اعم از وام ارزان، دلار ارزان، مجوزهای انحصاری و غیره 
🔘خشکاندن بستر سفته‌بازی. 

✏️شاید این سخن کمی ثقیل باشد اما اگر در نوع نگرش گروه‌های مرجع و عموم مردم دقت کنیم متوجه می‌شویم که ظاهرا کسی با اصل توزیع رانت مشکلی ندارد بلکه نهایتا مشکل را انحراف در شناسایی صاحبان صلاحیت دریافت رانت می‌دانند و طبیعتا راه‌حل را هم در این فرمول می‌دانند که رانت نه با رابطه بلکه با ضابطه تخصیص یابد! این در حالی است که اصل توزیع رانت نه تنها با فقرزدایی و فسادزدایی بلکه با رشد و توسعه هم در تضاد کامل است.

✏️بستر سفته‌بازی مشخصه دوم اقتصاد ایران است. این بستر فقط در شرایطی ایجاد می‌شود که همزمان با سیاست‌های تورمی، برخی از نرخ‌های کلیدی مانند نرخ ارز و نرخ بهره مستقل از تورم به صورت دستوری تثبیت شوند. در شرایط تورمی که قیمت همه کالاها، متناسب با نرخ تورم در حال افزایش است جلوگیری از افزایش این نرخ‌ها به مفهوم جهش‌های نوبتی و قریب‌الوقوع در بازارهای ارز، طلا، مسکن و بورس است که فرصت ذیقیمتی برای ذینفعان وضعیت فعلی اقتصاد ایران فراهم می‌کند تا در هر کدام از این جهش‌ها ثروت خود را مضاعف کنند.

✏️این سیاست‌های ضداصلاح کاملا در جهت امیال ذینفعان است و به همین دلیل، آنان مدافع سینه‌چاک این سیاست‌ها هستند. اما قسمت تلخ داستان این است که اکثر این سیاست‌ها که به کام ذینفعان است به نام محرومان در دستور کار است و تلخ‌تر اینکه، گروه‌های مرجع و عامه مردم حتی محرومان، این دروغ بزرگ را باور کرده‌اند! 

توسط: مرتضی

منبع: بازار آگهی

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
برچسب ها:
بازار آگهی
نظرات

نظرات (0)

اولین نظر را شما ارسال کنید.

ارسال یک نظر

کد امنیتی

لطفا چند لحظه صبر کنید