چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403، 24 April 2024

تبلیغات
رژیم غذایی
رژیم غذایی
  • 7 سال و 6 ماه قبل - 20 آبان 1395 ساعت 20:22
  • تعداد بازدید: 2042

رژیم غذایی

✔️هدف اصلی بسیاری از ورزشکارانی که به باشگاههای پرورش اندام می‌آیند کاهش وزن و کاهش چربی‌ها – بخصوص در ناحیه شکم و پهلوها – می‌باشد. اما بسیاری از آنها بعد از ماهها تمرین به هدف خود نمی‌رسند و نا امیدانه به سراغ داروهای غیر مجاز و راههای پر خطر دیگری از این دست میروند و حتی بسیاری از آنها باشگاه را برای مدتی ترک می‌کنند. اما به راستی مشکل کجاست؟

✔️در ذیل اصول صحیح کاهش وزن و چربی ، حضورتان ارائه می‌شود :

✅اصل اول : هیچگاه هدف نامعقولی برای خودتان تعیین نکنید و همیشه سعی کنید برای خود اهداف دست یافتنی مناسبی تعیین کنید.

✅اصل دوم : سعی کنید تنها بخاطر خواسته خود برای کاهش وزن تلاش کنید و اگر دیگران به شما گفته اند که باید لاغر شوید مطمئن باشید نتیجه ای نخواهید گرفت. پس ابتدا خود را از درون و با تمام وجود آماده کاهش چربی‌های اضافه بدن خود کنید و سپس برای آن تلاش کنید.

✅اصل سوم : بهتر است علاوه بر رژیم غذایی کاهش وزن زمانی برای تمرینات با وزنه برای خود اختصاص دهید. چرا که بافت چربی برای بقا و زنده ماندن به کالری بسیار کمتری در قیاس با بافت‌های عضلانی نیاز دارد.

✅اصل چهارم : کاهش دریافت مواد مغذی و محدود کردن این مواد نه تنها باعث کاهش وزن نمی‌شود بلکه باعث کاهش انرژی، بروز بیماریها، کمبود انرژی در طول تمرینات و … میشود. پس سعی کنید در طراحی رژیم غذایی کاهش وزن خود از یک متخصص تغذیه و در صورت امکان متخصص تغذیه ورزشی کمک بخواهید.

✅اصل پنجم : روزانه حداقل بین ۵ تا ۶ وعده غذایی کم حجم میل کنید. این کار برای افزایش متابولیسم و سرعت در چربی سوزی می‌شود.

✅اصل ششم : انجام تمرینات هوازی سه الی چهار بار در روز و هر بار به مدت حداقل ۳۰ دقیقه و حداکثر ۶۰ دقیقه به روند چربی سوزی شما کمک شایانی خواهد کرد مخصوصا اگر این زمان قبل از صبحانه با شکم خالی انجام شود شاهد پیشرفت بیشتری خواهید بود چرا که بدن شما در آن زمان سوختی به جز چربی‌های ذخیره شده در اختیار ندارد و آنها را می‌سوزاند.


✅اصل هفتم : مصرف کربوهیدرات‌ها بعد از غروب آفتاب ممنوع و یا بسیار محدود شود. کربوهیدرات‌ها انرژی فعالیت‌های شما را فراهم می‌کند . در ساعات پس از غروب آفتاب تا صبح به جز عده معدود که شامل پرستاران و کارمندان شیفت شب بیمارستانها و یا افراد مشابه می‌شود، بقیه افراد به انرژی آنچنانی نیاز نخواهند داشت و در صورت مصرف کربوهیدراتهای پیچیده به دلیل عدم نیاز بدن به این مواد آنها به صورت چربی ذخیره خواهند شد.

✅اصل هشتم: مصرف سبزیجات تازه و مواد حاوی فیبر به عنوان یک جزء بسیار مهم و تاثیر گذار در روند چربی سوزی و کاهش اضافی چربی بدن به حساب می‌آید. چرا که مصرف آنها باعث سیری کاذب به دلیل پر شدن معده خواهد شد و همچنین این مواد برای هضم به زمان بیشتری نسبت به مواد دیگر خواهد داشت به همین دلیل فرد مصرف کننده این مواد، مدت زمان زیادی احساس سیری خواهد کرد. به این دلیل است که مصرف سبزیجات تازه و سالاد کاهو بدون افزودنی و سس ، غذای مناسبی در کنار غذای اصلی شما می‌باشد.

✅اصل نهم: اشتباه بسیاری از مردم و ورزشکاران عادی این است که در زمان کاهش وزن مصرف آب باید محدود شود! اما این نظریه کاملا اشتباه و غلط است. چرا که آب کمک می‌کند تا مواد زائد سمی بدن بسیار زودتر از بافت‌ها و ارگان‌های داخلی بدن خارج شود . پس سعی کنید روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید . نکته مهم این است که مقصود ما چای یا قهوه یا سایر نوشیدنی‌ها نیست، بلکه تنها مقصود آب است.

توسط: مدیر

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
نظرات

نظرات (0)

اولین نظر را شما ارسال کنید.

ارسال یک نظر

کد امنیتی

لطفا چند لحظه صبر کنید

چند خبر دیگر