جمعه 29 تیر 1403، 19 July 2024

تبلیغات
همه چیز درباره پدیده مهم سه‌شنبه شب در آسمان ایران
   همه چیز درباره پدیده مهم سه‌شنبه شب در آسمان ایران
  • 7 سال و 8 ماه قبل - 22 آذر 1395 ساعت 19:16
  • تعداد بازدید: 1590

همه چیز درباره پدیده مهم سه‌شنبه شب در آسمان ایران

   همه چیز درباره پدیده مهم سه‌شنبه شب در آسمان ایران

 به گزارش بازار آذربایجان و به نقل  از ایرنا ،مهندس مسعود عتیقی مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: سه شنبه 23 آذر شاهد بارش شهابی سالیانه دوپیکری(جوزایی) خواهیم بود؛ تعداد بالای ZHR (تعداد بارش شهاب در ساعت) این بارش، آن را در راس بارش‌های سال 95 قرار داده است.

عتیقی افزود: در طول هر سال بر اثر برخورد ذرات به جا مانده از دنباله دارها با جو زمین بارش‌های شهابی ایجاد می‌شود که برخی از آنها با توجه به تعداد شهاب‌های قابل مشاهده بسیار مهم هستند.

وی ادامه داد: بارش هایی همچون پرساووشی در تابستان، اسدی در آبان و فصل پاییز و بارش دو پیکری یا همان جوزایی در اواخر آذرماه هر سال از جمله این بارش‌های مهم سالیانه به حساب می‌آیند.

عتیقی گفت : سه شنبه 23 آذر 1395، بارش شهابی دو پیکری به اوج خود خواهد رسید و امسال ZHR (تعداد بارش شهاب در ساعت) برای این بارش 120 شهاب پیش بینی شده است که آن را در بهترین شرایط بارش شهابی از نظر تعداد شهاب‌های قابل مشاهده در سال 95 قرار داده است.

وی با اشاره به این که بارش شهابی دو پیکری قدری با دیگر بارش‌های شهابی تفاوت دارد، گفت: منشاء بارش شهابی دو پیکری، نه یک دنباله دار بلکه سیارک سیتون 3200 است که در سال 1982 میلادی کشف شد.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران خاطرنشان کرد که نام هر بارش شهابی از صورت فلکی که کانون بارش در آن قرار دارد، گرفته می‌شود و کانون این بارش صورت فلکی دو پیکر در منطقه البروج است که به صورت فلکی جوزا نیز مشهور می‌باشد.

عتیقی با اشاره به این که این گونه رصدها باید به دور از نور و آلودگی شهرهای بزرگ صورت گیرد، یادآور شد که هر چه از نیمه شب سه شنبه شب به سمت بامداد چهارشنبه برویم، تعداد شهاب‌های قابل مشاهده بیشتر خواهد شد.

وی افزود: متاسفانه نور زیاد ماه کامل ربیع الاول 1438 مزاحم رصد اکثر شهاب‌های این بارش خواهد بود و صرفا شهاب‌های بسیار پرنور قابل مشاهده خواهند بود.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: شهاب یا شهانه، ذره میلی متری و میکرومتری است که در فاصله 80 تا 150 کیلومتری از سطح زمین در اثر برخورد با اتم‌های جو برانگیخته شده و نور زیادی از خود متصاعد می‌کند و هیچگاه رصد بارش‌های شهابی برای انسان و چشمان رصدگران خطری در بر نداشته و برای مشاهده آنها هیچ گونه ابزار رصدی مانند تلسکوپ و یا دوربین دوچشمی نیاز نیست.

عتیقی یادآور شد که برای عکاسی از شهاب باران تنها کافی است که دوربین عکاسی خود را روی سه پایه مستقر کرده و ضمن رصد شهاب ها، از انها تصویر برداری کنیم.وی خاطرنشان کرد: برای یافتن کانون بارش کافی است خلاف جهت حرکت شهاب ها، به طور ذهنی خطی ترسیم کرد و محل برخورد تمامی این خطوط نقطه ای است که کانون بارش نام دارد؛ در بارش شهابی جوزایی کانون بارش به کنار پای یکی از این پیکرها ختم می‌شود.

توسط: صبا

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
برچسب ها:
بازار آگهی
نظرات

نظرات (0)

اولین نظر را شما ارسال کنید.

ارسال یک نظر

کد امنیتی

لطفا چند لحظه صبر کنید