جمعه 24 فروردین 1403، 12 April 2024

تبلیغات
دارندگان گرین‌کارت پس از غربالگری مضاعف وارد آمریکا می‌شوند
دارندگان گرین‌کارت پس از غربالگری مضاعف وارد آمریکا می‌شوند
  • 7 سال و 3 ماه قبل - 10 بهمن 1395 ساعت 21:35
  • تعداد بازدید: 1326

دارندگان گرین‌کارت پس از غربالگری مضاعف وارد آمریکا می‌شوند

در پی اقدام رییس‌جمهور آمریکا برای منع موقت ورود اتباع چند کشور مسلمان ازجمله ایران، کاخ سفید اعلام کرد: دارندگان گرین کارت پس از غربالگری مضاعف اجازه ورود به آمریکا را دارند.

به گزارش بازار آذربایجان به نقل از خبرگزاری رویترز، پیش‌تر اعلام شده بود که حتی دارندگان گرین‌کارت از هفت کشورایران، سوریه، عراق، یمن، سودان، سومالی و لیبی نیز جزو کسانی هستند که ورودشان به آمریکا ممنوع شده است. اما اکنون کاخ سفید دارندگان گرین‌کارت را از این ممنوعیت معاف کرده است.

دارندگان گرین‌کارت افرادی هستند که در آمریکا از حق اقامت و اشتغال نامحدود برخوردارند. داشتن چنین مجوزی، گام مهمی در راستای دریافت تابعیت دائم آمریکا است.

در پی دستور روز جمعه دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا درباره‌ اتباع این کشورها، وزارت امنیت داخلی آمریکا اعلام کرده بود که ممنوعیت موقت ورود برای شهروندان این هفت کشور درخصوص دارندگان گرین‌کارت نیز صادق است اما اکنون کاخ سفید این موضوع را اصلاح کرده است.

کاخ سفید در توضیحاتی در این زمینه تصریح کرد: دارندگان گرین‌کارت که در کشورهای خارج به‌سر می‌برند، باید در آینده پیش از سفر به آمریکا به یکی از نمایندگی‌های ایالات متحده، شامل سفارت‌ها و کنسولگری‌ها مراجعه کنند. در آنجا بررسی‌های امنیتی درباره‌ آنان انجام می‌گیرد که روالی عادی دارد.

بر اسا این گزارش، کاخ سفید موضع‌گیری وزارت امنیت داخلی آمریکا را درخصوص دارندگان گرین‌کارت اصلاح و اعلام کرد که این افراد برای ورود به خاک این کشور نیازمند غربالگری مضاعف هستند.

به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ رئیس جمهور جدید آمریکا عصر روز جمعه با صدور یک دستور اجرایی ورود شهروندان هفت کشور شامل ایران، عراق، سوریه، سودان، لیبی، سومالی و یمن به خاک آمریکا را به مدت 90 روز ممنوع کرد. این اقدام با واکنش بسیاری از سوی کشورهای مختلف و مقامات آنها مواجه شده است.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در توییتی، به دستور اخیر رییس‌جمهور جدید آمریکا واکنش نشان داد و نوشت: این اقدام بی‌اساس بودن ادعاهای مقامات آمریکا در مورد دوستی با مردم ایران در عین اختلاف با دولت ایران را آشکار کرد. اقدام آمریکا در ممنوعیت ورود اتباع کشورهای مسلمان در تاریخ به‌عنوان هدیه‌ای بزرگ به افراطیون ثبت خواهد شد.

وزارت امور خارجه ایران نیز درباره تصمیم تبعیض‌آمیز دولت آمریکا در ایجاد محدودیت سفر به این کشور بیانیه‌ای صادر و در آن تاکید کرد: تصمیم دولت ایالات متحده در ایجاد محدودیت برای سفر مسلمانان به آمریکا- هر چند به صورت موقت سه ماهه - توهینی آشکار به جهان اسلام و به ویژه به ملت بزرگ ایران است؛ و علیرغم ادعای مقابله با تروریسم و حفظ امنیت مردم آمریکا، به عنوان هدیه‌ای بزرگ به افراطیون و حامیان آنها در تاریخ ثبت خواهد شد.

وزارت امور خارجه در ادامه تصمیم اخیر ایالات متحده را شامل توقعاتی غیرقانونی، خلاف منطق و مغایر با حقوق بین‏‌الملل دانسته و تاکید کرده است: به ویژه با توجه به فقدان روابط میان دو کشور نمی‌تواند هیچگونه تأثیری بر نحوه رفتار دولت جمهوری اسلامی ایران داشته باشد. لذا هرگونه سوءاستفاده ایالات متحده از این وضعیت جهت تطویل اقدامات تبعیض آمیز و ایجاد مزاحمت علیه اتباع جمهوری اسلامی ایران فاقد هرگونه وجه عرفی و قانونی است. جمهوری اسلامی ایران همچنین هرگونه تعلل و نقض تعهدات بین‌المللی ایالات متحده وفق قراردادهای دوجانبه و ترتیبات چندجانبه را به دقت بررسی و پیگیری نموده و حق واکنش لازم را برای خود محفوظ می‌دارد.

توسط: امیر عباس

منبع:

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
نظرات

نظرات (0)

اولین نظر را شما ارسال کنید.

ارسال یک نظر

کد امنیتی

لطفا چند لحظه صبر کنید